اتصال گیت به گیت هاب

img
img
img
img
shape
shape
blog-details
24
فروردین
اتصال گیت به گیت هاب
نویسنده : محمدرضا لیایی
زمان مطالعه : 20 دقیقه

سلام دوباره به همه دوستان و برنامه نویسان گرامی:

در این دوره آموزشی قصد داریم صفر تا صد پلتفرم گیت هاب را مورد بررسی قرار دهیم و به صورت عملی پروژه ای را با استفاده از گیت هاب ایجاد کرده و سپس با استفاده از اکانت های دیگر به توسعه آن کمک کنیم.

در ابتدای این جلسه اکانتی را در سایت گیت هاب با یک دیگر می سازیم و سپس با استفاده از دستورات گیت پروژه کد نویسی شده موجود بر روی سیستم خودمان را بر روی گیت هاب بارگذاری می کنیم. در جلسات آینده به امید خدا بحث و بررسی کاملی بر روی آپشن های گیت هاب خواهیم داشت و تمامی آپشن های گیت هاب را به صورت کامل به همراه شما مرور خواهیم کرد.

ساخت اکانت گیت هاب:

برای ساخت اکانت گیت هاب ابتدا به آدرس گیت هاب مراجعه می کنیم.

github asascript img 1

با زدن بر روی sign up به صفحه ثبت نام منتقل می شویم. در این صفحه نام کاربری، ایمیل و پسورد مد نظر خود را وارد کرده و سپس بر روی create account کلیک می کنیم.

github asascript img 2

در مرحله بعد هدف خود را مشخص کرده و بر روی دکمه Complete setup می زنیم.

بعد از زدن دکمه complete setup صفحه ای باز می شود و از ما می خواهد که ایمیل وارد شده در قسمت قبل را فعال کنیم. وارد ایمیل شده و بر روی لینک فعالسازی کلیک می کنیم. بعد از فعالسازی صفحه ای مانند زیر باز می شود.

github asascript img 3

بر روی skip this for now کلیک می کنیم.

تمام شد. اکانت گیت هاب خودمان را ساختیم و حالا می توانیم به صفحه کنسول گیت هاب دسترسی داشته باشیم. که البته به صورت پیشفرض با skip کردن مرحله قبل به این صفحه وارد می شویم. همواره آدرس این صفحه را بیاد داشته باشید و یا حتی آن را در bookmark مرورگر خود ذخیره کنید.

github asascript img 4

ساخت مخزن گیت هاب

پایه و اساس گیت هاب مانند گیت براساس repository یا همان مخزن است. هر پروژه ای که ایجاد می شود در درون این مخزن قرار می گیرد. برای اینکه بتوانیم پروژه خود را با استفاده از گیت در درون گیت هاب بارگذاری کنیم حتما می بایست مخزنی داشته باشیم. برای ایجاد مخزن بر روی create repository در درون کنسول گیت هاب کلیک کنید. بعد از کلیک کردن صفحه ای به شکل زیر باز می شود.

github asascript img 5

اگر تا به حال دقت کرده باشید هر کاربری در درون گیت هاب دارای یک آدرس اینترنتی (url) یکتاست.  مخزن های گیت هاب نیز دارای آدرس یکتای مختص به خود هستند که در ادامه آدرس اینترنتی آن کاربر قرار می گیرد و شما می توانید آدرس این مخزن ها را جهت همکاری در پروژه خود به اشتراک گذارید. مثلا به آدرس مخزن لاراول دقت کنید.

https://github.com/laravel/laravel

اکانتی به نام laravel در درون گیت هاب شامل مخزنی به نام laravel است.

با توجه به شکل بالا در قسمت owner آدرس اکانتی که به عنوان صاحب مخزن شناخته می شود را می بایست انتخاب کنیم و در قسمت repository name نام مخزنی است را که می خواهیم بسازیم وارد می کنیم. در اینجا ما نام مخزن asascript-html را وارد می کنیم. 

در قسمت description می توانیم توضیحاتی راجع به پروژه، ترجیحا به زبان انگلیسی وارد نمائیم تا کاربرانی که وارد پروژه ما می شوند اطلاعاتی مختصر درباره آن کسب کنند. در قسمت نوع پروژه public و یا private را می توانیم انتخاب کنیم.

 

نکته: پروژه های متن باز به صورت public در اختیار تمام توسعه دهندگان قرار می گیرند. با انتخاب نوع مخزن عمومی پروژه خود را می توانید بر بستر اینترنت به اشتراک بگذارید و دیگران را در توسعه آن شریک کنید. پروژه های private نیز به صورت اختصاصی ساخته می شوند و تنها می توانید با توسعه دهندگان خودتان (contributors) آن ها را به اشتراک بگذارید.

 

نکته: گیت هاب برای پروژه های اختصاصی خود محدودیتی 3 نفره ایجاد کرده است. یعنی شما به پروژه های اختصاصی خودتان تنها می توانید سه توسعه دهنده اضافه کنید و برای تعداد نفرات بیشتر می بایست اکانت تجاری گیت هاب را خریداری کنید.

 و در انتها بعد از کامل کردن مراحل فوق حالا می توانید بر روی create repository کلیک کنید.

اتصال گیت به گیت هاب:

روش های مختلفی جهت اتصال گیت به گیت هاب وجود دارد. اگر وارد repository ساخته شده در مرحله قبل شوید خود گیت هاب به صورت کوتاه تمامی این روش ها را به شما معرفی کرده است. در این دوره آموزشی تقریبا تمامی روش های اتصال را مرور خواهیم کرد. 

برای شروع در این جلسه پروژه خود را با استفاده از command line در درون گیت هاب بارگذاری می کنیم.

github asascript img 6

جهت اتصال به گیت هاب می بایست ابتدا نرم افزار گیت را در درون کامپیوتر خود نصب کنید. اگر با روش دانلود و نصب این نرم افزار آشنا نیستید می توانید به دوره آموزشی رایگان گیت به آدرس زیر مراجعه کنید.

پیشنهاد آسا اسکریپت:نصب و راه اندازی گیت

بعد از نصب و راه اندازی گیت، می خواهیم در مرحله بعد یک پروژه بسیار ساده تنها شامل چند فایل html، javascript و css را درون پوشه ای به نام asascript-html در صفحه اصلی (desktop) ایجاد کنیم. مراحل به صورت مصور در شکل زیر نمایان است.

 

نکته: در این دوره آموزشی از نرم افزار اصلاح کد visual studio code بهره می بریم در دوره آموزشی گیت کمی با خصوصیت های این نرم افزار آشنا شدیم.

github asascript img 7

در درون فایل های index و shop پروژه، کد های تنه اصلی html را به صورت زیر قرار می دهیم.

<!DOCTYPE html>
<html lang="en">
<head>
    <meta charset="UTF-8">
    <meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=edge">
    <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0">
    <title>Document</title>
</head>
<body>
    
</body>
</html>

 و حالا دستور git init را وارد می کنیم تا مخزن git ساخته شود و سپس با استفاده از دستور های زیر پیکربندی گیت پروژه را به صورت local انجام می دهیم.

$ git config --local user.name "tntt-co"
$ git config --local user.email asa.web.script@example.com

و با توجه به دانسته های خودمان از گیت می بایست تغییرات را ابتدا stage کرده و سپس commit کنیم.

$ git add .
$ git commit -m "First step of project"

برای ارتباط برقرار کردن با github می بایست ابتدا یک remote از گیت local به گیت هاب داشته باشیم. با استفاده از دستور زیر می توانیم remote را به مخزنی که ایجاد کردیم بزنیم.

$ git remote add origin https://github.com/tntt-co/asascript-html.git

در دستور بالا با استفاده از remote add که یکی از دستورات گیت است اعلام می کنیم که می خواهیم ارتباط remote را ایجاد کنیم. نام این ارتباط origin است و به آدرس repository که ساختیم می خواهیم آن را بزنیم.

بعد از زدن enter این remote ایجاد می شود. می توانیم با استفاده از دستور زیر تمامی remote های موجود در گیت را مشاهده کنیم.

$ git remote

حالا با استفاده از دستور زیر می توانیم پروژه خود را در درون گیت هاب push کنیم. Push کردن یکی از دستورهای گیت است که پروژه گیت را بر روی هاست و یا سرور براساس remote بارگذاری می کند.

$ git push –u origin master
 

نکته: آپشن u به معنی upstream است. درواقع شاخه ای که شما در اینجا وارد می کنید در بالاترین اولویت شاخه بندی گیت قرار می گیرد.

 

نکته: push و pull دو دستور ارسال و دریافت اطلاعات از GitHub است که تمامی ارتباط های ما بین گیت هاب و گیت را مدیریت می کند.

 بعد از وارد کردن دستور فوق صفحه ای باز می شود که می بایست نام کاربری و رمز عبور اکانتی که در ابتدای جلسه ساختیم را وارد کنیم. در صورتی که بر روی دکمه cancel کلیک کنید صفحه بسته شده و می توانید با استفاده از command نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمائید.

در صورت موفقیت آمیز بودن فرآیند آپلود هم اکنون می بایست شاخه اصلی پروژه شما بر روی گیت هاب در مخزن asascript-html موجود باشد.

github asascript img 8

با کلیک کردن بر روی index.html و یا shop.html می توانید مشاهده کنید که همان فایلی هایی است که بر روی سیستم آن ها را اصلاح کردیم.

حالا می خواهیم شاخه development را ایجاد کرده و تغییرات درون آن را commit کنیم و بر روی مخزن بارگذاری کنیم.

$ git push origin development

اگر یک بار صفحه را refresh کنیم ملاحظه می کنیم که شاخه جدید به گیت هاب اضافه شده است. 

github asascript img 9

در جلسات آینده با منوهای گیت هاب بیشتر آشنا می شویم پس ما را در جلسات آینده نیز دنبال کنید.

جمع بندی:

در این جلسه در ابتدا در وب سایت معتبر گیت هاب ثبت نام نمودیم سپس در ادامه پروژه گیت موجود بر روی git را در درون گیت هاب push کردیم. سپس شاخه ای جدید ایجاد نموده و آن را نیز به عنوان شاخه development در درون گیت هاب بارگذاری کردیم.

لیست قسمت های این دوره:
رایگان 20 دقیقه
رایگان 15 دقیقه